CESTOVÁNÍ S DÍTĚTEM

Více info

AVOVA TECHNOLOGIE BEZPEČNOSTI

Více info

EVROPSKÉ NORMY PRO AUTOSEDAČKY

Každé dítě v Evropě musí být při přepravě zajištěno dětskou autosedačkou od narození až do věku 12 let nebo do výšky postavy 150 cm. V jednotlivých zemích je tato povinnost stanovena zákonem nebo vyhláškou. Mezi narozením a 12 lety se tělo vašeho dítěte mění a neustále roste. Výběr správné dětské autosedačky nebo kojenecké přenašečky proto může být velmi obtížný. Existují však závazné normy a bezpečnostní předpisy, podle kterých jsou autosedačky vyráběny, testovány a schvalovány. Jejich alespoň částečná znalost vám přitom významně pomůže.

Co se můžete dozvědět z oranžové značky schválení, kterou musí mít každá autosedačka.

Oranžová schvalovací značka je nedílnou částí autosedačky, která nesmí být z používané sedačky odstraněna.Jejim odstraněním ztrácí autosedačka schválení k použití se všemi z toho vyplývajícími následky. Co ale ta slova a čísla na schvalovací značce znamenaji :

Child Car Seat Approval Label

1. Název výrobku

2. Typ schválení

3. Evropskou normu testování a schvalování dětských autosedaček
známou jako R-129

4. Symbol země, kde ke schválení došlo

1 = Germany
2 = France

5. Číslo schválení

6. Název a adresa výrobce

7. Seriové číslo výrobku

 
 

Je dobré vědět:  VŠECHNY AUTOSEDAČKY AVOVA JSOU SCHVÁLENY V NĚMECKU.Co je to i-SIZE?

i-Size je část nové schvalovací normy R-129 a podporuje ISOFIX jako způsob instalace autosedačky do vozidla, který přináší zvýšenou bezpečnost. ISOFIX byl vyvinut aby se snížíla možnost nesprávné instalace do vozidla při použití 3 bodových pásů vozidla. i-Size platí pro autosedačky k zajištění dětí od narození do velikosti těla 135 cm.

i-Size byl nyní implementován s R-129, ale stará schvalovací norma ECE R44/04 je dočasně stále povolena po dobu nejméně 5 let do roku 2020.

Rodiče se nás ptali na rozdíl mezi dřívějším standardem ECE R44/04 a R-129. Zde je rychlý přehled:

AVOVA safetycenter ECE table en 2 AVOVA safetycenter ECE table en 1

Existují další velké rozdíly mezi R44 a R-129: R-129 používá vylepšené zkušební figuríny vybavené větším počtem měřicích senzorů, které umožňují lepší sběr dat. Tzv. Q Dummies jsou mnohem blíže skutečným životním podmínkám, než staré P Dummies požadované pro R44.

i-Size zajišťuje více bezpečnosti a snazší manipulaci. AVOVA je první značka, která má všechny sedačky schváleny podle nové normy i-Size UN ECE R-129.

ECE R44/04 – dřívější evropská norma pro schálení autosedaček

Norma pro schválení ECE (Ekonomická komise pro Evropu) ECE R44/04 byla zavedena v roce 2005 a definovala 5 kategorií dětských autosedaček, známých jako skupiny. Každá skupina byla navržena pro konkrétní hmotnostní a věkové rozmezí. Sedačky s větším rozmezím než pro jednu skupinu, které jsou známé jako kombinované, jsou označeny více štítky skupin, pro které jsou schálené. To je pro rodiče docela složité a matoucí.

Všechny předchozí autosedačky vyvinuté a schválené podle této normy mohou být stále používány. Zkontrolujte prosím oranžový štítek na vaší autosedačce. Platnost jakýchkoli jiných norem vypršela a tyto autosedačky by již neměly být používány.

Nejste si jisti, zda je vaše dětská sedačka stále vhodná pro použití? Zeptejte se odborníků AVOVA. Rádi vám pomůžeme!

×

TOP
Potřebujete poradit?
2000 znaků zbývá